Sobota, 23 marca 2019. Imieniny Feliksa, Konrada, Zbysławy

Podziel się:

Podziel się:

Majowe święta w Szkole Podstawowej w Wieliczkach

Na pierwsze majowe dni przypadają trzy państwowe święta: Międzynarodowe Święto Pracy, Święto Flagi Narodowej oraz Święto Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji, w piątek 28 kwietnia br., odbył się w Szkole Podstawowej w Wieliczkach apel. Celem uroczystości było przypomnienie genezy i historii zbliżających się świąt, a także refleksja nad tym, czy obchody świąt narodowych są przejawem współczesnego patriotyzmu.

Przygotowania do obchodów rozpoczęły się dwa tygodnie wcześniej na godzinach wychowawczych kiedy to, odpowiadając na apel organizatorek uroczystości p. Grażyny Jankowskiej i p. Ewy Ciwoniuk, uczniowie zaczęli się przygotowywać do wspólnego śpiewania patriotycznych piosenek. Za sprawą biało-czerwonych plakatów i folderów już od kilku dni wszyscy uczniowie mogli zapoznać się z historią, symboliką i znaczeniem majowych świąt. Prace te zostały wykonane przez uczniów na lekcjach języka polskiego.
Ze względu na podniosły charakter obchodzonych świąt, uroczystość rozpoczęła się zgodnie ze szkolnym ceremoniałem, odśpiewaniem hymnu państwowego. Po odśpiewaniu hymnu uczniowie wysłuchali opowieści o majowych świętach w wykonaniu uczniów klas piątych i szóstych. Najwięcej uwagi poświęcono Świętu Konstytucji 3 Maja, bo to, obok Narodowego Święta Niepodległości, nasze najważniejsze święto narodowe. Trzy części prelekcji przedzielone zostały pieśniami narodowymi w wykonaniu całej społeczności szkolnej. Każda pieśń ilustrowana była prezentacją multimedialną, w której obok słów wykonywanego utworu pojawiały się obrazy i zdjęcia nawiązujące do śpiewanych treści. Piosenka „Jak długo na Wawelu” została wykonana z akompaniamentem akordeonu w wykonaniu Krzysztofa Jankowskiego z kl. Va.
Na zakończenie wszyscy razem: uczniowie i nauczyciele stworzyli żywą flagę biało-czerwoną. Była chwila powagi, była radość. Nowatorska akcja w naszej szkole, która zyskała uznanie uczniów i nauczycieli. Ten właśnie sposób uczczenia Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej zbliża młodzież ku symbolom narodowym. To żywa lekcja patriotyzmu i ukłon dla rodaków, którzy walczyli o wolną ojczyznę. Żałowaliśmy jedynie, że kapryśna aura nie pozwoliła nam na przeprowadzenie tego projektu w plenerze.
Dzięki uczestnictwu w apelu uczniowie mogli świadomie obserwować i przeżywać kolejne święta, wiedząc, kiedy powstały, jakie wydarzenia upamiętniają i jak można się przyłączyć do ich obchodów.


Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Szkoła Podstawowa w Wieliczkach oraz opublikowany na portalu Wieliczki: Majowe święta w Szkole Podstawowej w Wieliczkach
Oceń artykuł:

(0)