Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Na wyspie skrzyżowanych kultur – wyjazd na Sycylię

2018-11-11 17:51:09 (ost. akt: 2018-11-11 18:11:21)

Autor zdjęcia: Archiwum Zespołu-Szkolno Przeszkolnego w Wieliczkach

W dniach od 22 do 26 października przedstawiciele Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wieliczkach: uczniowie - Martyna Gorlo, Edyta Olenkiewicz, Jan Nowik, Krystian Andrzejewski oraz Wojciech Sulżycki pod opieką koordynatora projektu Elżbiety Karaś i Jolanty Motulewicz przebywali w Palermo na Sycylii.Spotkanie z partnerami projektowymi z Chorwacji, Madery i Sycylii tradycyjnie rozpoczęło się od wizyty w szkole gospodarzy, w której mogliśmy zapoznać się z warunkami edukacyjnymi włoskiego systemu oświatowego. Mieliśmy okazję obejrzeć lekcje w klasie każdego poziomu, przyjrzeć się wyposażeniu i pomocom naukowym.

Po południu tego samego dnia wybraliśmy się na wycieczkę do Parku Archeologicznego w Segesta, miejscowości, która była początkiem poznawania przez nas wielokulturowości Wyspy Słońca. Wśród pozostałości tego starożytnego miasta zachowały się ruiny teatru oraz nieukończona świątynia. Budowla w stylu doryckim, składająca się 36 kolumn o wysokości prawie 10 m i średnicy do 2 m zrobiła na nas ogromne wrażenie. Okazało się, że jest to jeden z najlepiej zachowanych starożytnych zabytków na Sycylii.

Następnie udaliśmy się do Nubii, gdzie znajduje się lokalna atrakcja – saliny oraz Muzeum Soli. To w nim pani przewodnik opowiedziała o procesie i etapach produkcji soli, mogliśmy obejrzeć maszyny do jej wytwarzania oraz dawne narzędzia, np. taczki, szufle, liny, kosze, przejść się ścieżką oddzielającą system basenów solnych. Ciekawostką okazała się informacja na temat położenia salin, które znajdują się na terenie rezerwatu, gdzie swą przystań znajdują migrujące ptaki. Tego dnia jednak naszą uwagę przykuły flamingi.

Główną atrakcją kolejnego dnia był wyjazd do Monreale i robiąca ogromne wrażenie, wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Katedra Santa Maria Nuova z detalami w stylu normańsko-arabsko – bizantyjskim. Były one idealnym odzwierciedleniem symbiozy trzech odmiennych kultur zamieszkujących Sycylię.

Następny dzień przyniósł nam kilkukilometrowy spacer ścieżkami rezerwatu Ficuzza, którego zwieńczeniem było zwiedzenie znajdującego się na jego terenie uroczego pałacyku barokowego pod tą samą nazwą, w którym po polowaniu w pobliskich lasach zatrzymywał się król Ferdynand IV Burbon.

Ciekawe spotkanie miało miejsce w średniowiecznym miasteczku Castelbuono, do którego dojechaliśmy krętymi drogami kierując się w stronę gór Madonie. Na miejscu dowiedzieliśmy się o lokalnym przysmaku – mannie. Okazało się, że jest to sok z jesionu mannowego, który spływa z drzewa po jego nacięciu, a następnie krystalizuje się. Dodaje się go wyrobów cukierniczych, np. cukierków, kremów, czego mogliśmy oczywiście spróbować.

Urozmaiceniem dla uczestników projektu było niewątpliwie spędzenie aktywnie czasu wolnego w parku linowym Madonie Adventure Park oraz na jednej z najpiękniejszych plaż na Sycylii – w Mondello, na której został rozegrany mecz piłki siatkowej.

Sycylia to mieszanka ludów, kultur, może dlatego spotkaliśmy się z serdecznością, uśmiechem i pozytywną energią, czego kulminacją był pożegnalny występ szkolnego zespołu, który zaprezentował największe przeboje The Beatles, Queen czy Adele. W pamięci zapadną także tradycyjne sycylijskie przysmaki: nie tylko oczywiście pizze i pasty, ale mniej dla nas znane panelle, czyli placki z mąki ciecierzycowej, cannoli - słodkie rurki z kremem i serem czy robiące duże wrażenie, misternie wykonane z marcepanu Frutta di Martorana - piękne, małe ciasteczka w kształcie rozmaitych owoców.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages