środa, 29 stycznia 2020. Imieniny Franciszka, Konstancji, Salomei

Ośrodek zdrowia w Wieliczkach ma się dobrze

2018-04-16 10:48:00 (ost. akt: 2018-04-16 11:10:01)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Przeznaczamy dwa razy więcej pieniędzy na pacjenta, niż przeciętny ośrodek zdrowia. Dostają bardzo dużo badań, których w Olecku czy w okolicy tyle nie dostaną — twierdzi Robert Machnikowski, kierownik SP GOZ w Wieliczkach.

Na sesji rady gminy, która odbyła się tuż przed świętami wielkanocnymi, radni zajmowali się m.in. raportem o sytuacji ekonomiczno-finansowej Samodzielnego Publicznego Gminnego Ośrodka Zdrowia w Wieliczkach.

Główna księgowa SP GOZ przedstawiła radnym sprawozdanie finansowe placówki. Podkreśliła, że Ośrodek Zdrowia zakończył ubiegły rok zyskiem w kwocie 15,2 tys. zł. Dodała, że do jedynego lekarza rodzinnego przyjmującego w ośrodku zapisanych było 2355 pacjentów (od stycznia 2018 r. zakończono współpracę z innym lekarzem, który obecnie przyjmuje pacjentów w oleckiej przychodni). W placówce w godzinach popołudniowych pacjentów przyjmuje czterech lekarzy – specjalistów: pediatra, kardiolog, pulmonolog i ginekolog. Zatrudnione są także cztery pielęgniarki i położna. Na ten rok zaplanowano remont budynku dachu ośrodka, modernizację podjazdu dla niepełnosprawnych i zadaszenie wejścia do budynku, co łącznie ma kosztować 58 tys. zł.

Radni mieli wiele pytań do Roberta Machnikowskiego, kierownika SP GOZ w Wieliczkach. Przewodniczący Mirosław Borowski chciał poznać najpilniejsze potrzeby ośrodka. Z kolei radna Marzanna Anuszkiewicz pytała o możliwość urządzenia w ośrodku gabinetu rehabilitacyjnego.
— Jak wyremontujemy dach i wejście, to większość poważniejszych remontów będziemy mieli zrobione. Na razie nie mamy też potrzeb sprzętowych — zapewnia dr Machnikowski. — Natomiast wydaje mi się, że rehabilitacja jest ogólnie problemem w kraju, powiecie i tak dalej, ale jest możliwość rozwinięcia tej sprawy na bazie DPS Jawor w Markowskich. Zawsze można jakiś sprzęt kupić i malutki gabinecik zrobić, ale podejrzewam, że to raczej kwestia gminy. Nawet nie bardzo można to robić przez Fundusz Zdrowia, bo trzeba spełnić bardzo zaostrzone wymogi dotyczące personelu i powierzchni, a jest to praktycznie nieosiągalne. Dlatego mówię, że rehabilitację można zrobić na bazie Markowskich, bo to firma prywatna, ale wtedy takie usługi musiałyby być płatne.

Wójt Jarosław Kuczyński dodał, że nie widzi w Gminnym Ośrodku Zdrowia możliwości lokalowych na urządzenie takiego gabinetu. Jednocześnie spytał jak ośrodek prezentuje się na tle podobnych placówek w innych gminach.

— Żaden inny podstawowy ośrodek zdrowia nie ma u siebie kardiologa, pulmonologa, praktycznie nie ma specjalistów w żadnym POZ — twierdzi kierownik Machnikowski. — Przeliczając na pieniądze, które daje NFZ, to my przeznaczamy dwa razy więcej pieniędzy na pacjenta, niż przeciętny POZ w okolicy i moim zdaniem jest rewelacyjnie. Nasi pacjenci dostają naprawdę bardzo dużo badań i w Olecku czy w okolicach na pewno tyle nie dostaną.

Niektórzy radni uważali jednak, że pediatra powinien przyjmować częściej, a ginekolog bywa nieobecny w godzinach przyjęć.

Ostatecznie radni w głosowaniu jednomyślnie przyjęli raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej Gminnego Ośrodka Zdrowia w Wieliczkach.

Dodajmy, że w ubiegłym roku lekarze GOZ w Wieliczkach udzielili 8832 porady, czyli średnio 736 miesięcznie i około 37 dziennie. W poradni ginekologiczno-położniczej udzielono 577 porad dla 208 pacjentek. Wykonano też około 6 tys. różnych badań laboratoryjnych oraz 230 prześwietleń RTG,108 badań USG na potrzeby POZ i 256 badań USG w poradni ginekologiczno-położniczej. GOZ ma podpisane umowy w zakresie diagnostyki z oleckimi laboratoriami, ełckim oraz pracownią cytologiczną w Olsztynie. Wykonał też 209 badań EKG w ramach diagnostyki własnej. Ogółem wpływy z umów z NFZ wyniosły 689,2 tys. zł.
ZM
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (23) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. do wsiunów #2488006 | 83.6.*.* 20 kwi 2018 13:47

  Temat dotyczy ośrodka zdrowia, a nie kotów i gołębi, od tego są weterynarze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Cimochy #2487286 | 79.202.*.* 19 kwi 2018 14:31

  Jak Stasia robiła za kierownika to i pacjenci byli i porzadek był.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. Gr #2487122 | 83.9.*.* 19 kwi 2018 09:56

   Bardzo dobry Ośrodek Zdrowia, zarządzany przez odpowiednią Osobę.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Ona #2486993 | 91.240.*.* 19 kwi 2018 07:42

    Szkoda ,że ośrodek nie jest dostosowany do potrzeb ludzi starych schorowanych , niepełnosprawnych. Ale zarówno obsługa lekarska jak i pielęgniarska jest na wysokim poziomie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. wie #2486587 | 91.233.*.* 18 kwi 2018 14:54

    Nie ważne w jakich godzinach przyjmuje -tylko jest na stanie i cieszcie się-bo nie macie innego wyjścia

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (23)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages