Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Gmina Wieliczki chce usunąć ze swojego terenu 333 tony azbestu

2013-07-30 20:55:33 (ost. akt: 2013-07-30 16:20:01)
Adam Krzyśków (z prawej)– prezes WFOŚiGW w Olsztynie wręcza umowę dofinansowania Jarosławowi Kuczyńskiemu, wójtowi gminy Wieliczki. Na zdjęciu ze skarbnik gminy Wiesławą Dowejko.

Adam Krzyśków (z prawej)– prezes WFOŚiGW w Olsztynie wręcza umowę dofinansowania Jarosławowi Kuczyńskiemu, wójtowi gminy Wieliczki. Na zdjęciu ze skarbnik gminy Wiesławą Dowejko.

Autor zdjęcia: Grzegorz Siemieniuk.

Gmina Wieliczki (powiat olecki) w tym roku usunie ze swojego terenu 333 tony azbestu. Samorząd na ten cel pozyskał dotację m.in. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

W 2013 roku 58 samorządów z Warmii i Mazur zdecydowało się na usunięcie azbestu ze swojego terenu. Wśród nich najwięcej, bo 333 tony materiałów zawierających groźny minerał, chce usunąć gmina Wieliczki. We wtorek 30 lipca w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie podpisano umowę dofinansowania tego przedsięwzięcia. Materiały zawierające groźny minerał zostaną usunięte z 22 gospodarstw, w tym z jednego dużego nastawionego na hodowlę bydła mlecznego w miejscowości Gąsiorówko, gdzie przed laty funkcjonowało Państwowe Gospodarstwo Rolne.

- Według inwentaryzacji, jaką przeprowadzono na terenie gminy, w tym roku uda nam się usunąć około czterdziestu procent azbestu – mówi z zadowoleniem Jarosław Kuczyński, wójt gminy Wieliczki. – Nasz gmina nie należy do wielkich, tym bardziej cieszę się, że tak dużo tego groźnego minerału zostanie usunięte z naszego terenu.

W tym roku pula dofinansowania działań związanych z usuwaniem azbestu wynosi ponad 1,34 mln zł, z czego ponad 552 tys. zł stanowią środki z WFOŚiGW w Olsztynie. Pozostała kwota to dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koszt całego zadania realizowanego w gminie Wieliczki oszacowano na ponad 202 tys. zł, z czego 172 tys. zł to dotacja. Pozostałe koszty poniosą poszczególni gospodarze.

- Mamy nadzieję, że w przyszłym roku kolejne tony azbestu znikną z naszej gminy – dodaje wójt Kuczyński. – Może jak jeden gospodarz zobaczy, że jego sąsiad pozbył się problemu niewielkim kosztem to sam zdecyduje się na pozbycie eternitu. Zyska na tym środowisko, a i gospodarz zaoszczędzi – dodaje.

źródło: informacja prasowa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. do 2032 #1157295 | 46.170.*.* 31 lip 2013 07:42

  Ameryki nie odkryłeś. Zadanie dotyczy tylko bezpiecznego usunięcia azbestu. Sam to robiłem u siebie to wiem, że i tak udało mi się oszczędzić i mogłem częś kwoty przeznaczyć na inne remonty w domu...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. 2032 #1157273 | 83.11.*.* 31 lip 2013 06:38

  Zdjęcie azbestu z dachu to dopiero początek remontu. Główny koszt to naprawa więżby dachowej i położenie nowego pokrycia, a do tego nikt nie dokłada i nie wszyscy o tym wiedzą.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages