Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

W gminie Wieliczki ma stanąć 18 turbin wiatrowych 


2013-07-04 10:20:45 (ost. akt: 2013-07-04 11:20:01)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski


W gminie planowana jest budowa farmy wiatrowej o mocy 54 MW. Mieszkańcy protestują. Domagają się podjęcia uchwały, która zabroni budowy wiatraków w odległości mniejszej, niż 3 km od zabudowań mieszkalnych. Wójt zapowiada referendum gminne.

Oddział duńskiego koncernu Dong Energy przymierza się do lokalizacji na terenie gminy Wieliczki farmy wiatrowej. Docelowo chciałby wybudować 18 wiatraków o mocy 3 MW każdy. Rozpoczęcie inwestycji jest planowane na 2018 rok, ale grupa mieszkańców gminy stanowczo się temu sprzeciwia. Kilku z nich pojawiło się na ostatnim posiedzeniu komisji stałych Rady Gminy, w którym uczestniczyli również przedstawiciele firmy Dong.

— 
Chciałbym, aby nie zlekceważono lokalnej społeczności, bo zostało zebrane 287 podpisów, żeby przy budowie wiatraków zachować odległość 3 km od zabudowań mieszkalnych — mówi Grzegorz Żukowski z Wlkas.— Społeczeństwo zadecyduje czy wchodzimy w temat wiatraków czy nie, a nie ten, kto zbierze więcej podpisów. Zorganizujemy gminne referendum, jeżeli rada tak postanowi i wówczas zadecydują mieszkańcy całej gminy — zapewnia Jarosław Kuczyński, wójt gminy Wieliczki. 
Z kolei przedstawiciel firmy Dong Energy przekonywał radnych, że wiatraki są najbardziej bezpiecznym dla środowiska źródłem energii. Podkreślił, że dzięki farmie wiatrowej zarobią nie tylko rolnicy, którzy wydzierżawią ziemię pod inwestycję, ale również gmina będzie miała 2 mln zł przychodów z tytułu podatków od nieruchomości. Zachęcał też radnych, aby podjęli uchwałę o zmianie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Wieliczki, co umożliwiłoby inwestorowi dalszy rozwój projektu dotyczącego farmy.W posiedzeniu komisji uczestniczył również Zbigniew Sienkiewicz ze stowarzyszenia "Dzikie Mazury", który z kolei uważa, że inwestor tak przedstawia temat, aby zachęcić radnych do poparcia inwestycji w energetykę wiatrową.

— Nawet jeżeli gmina zarobiłaby 2 mln zł, to straci 1,6 mln zł na subwencji wyrównawczej, czyli 80 procent będzie musiała zwrócić do budżetu państwa. Nieporozumieniem jest sugerowanie, że poziom hałasu wywoływanego przez wiatraki jest porównywalny do szumu morza. Wystarczy spytać ludzi, którzy mieszkają przy wiatrakach w Przerośli czy Jeleniewie. Oni mówią, że jest to piekło na ziemi — twierdzi Zbigniew Sienkiewicz.Na wypowiedź Zbigniewa Sienkiewicza bardzo nerwowo zareagowali radni Marian Żukowski i Józef Łapiński.
— Pan bajki opowiadasz, bo rozmawialiśmy z ludźmi, którzy mieszkają przy wiatrakach. Tam bocian, jak miał gniazdo gdzieś 250 m od wiatraka, tak ma i ma co roku młode. Gospodarz też ma małe dzieci, które zdrowo rosną. Krowy ocierają się o wiatrak, mleko dają jak dawały. Owszem, ten człowiek przyznał, że przez pierwszy rok nie mógł się przyzwyczaić do wiatraków, ale teraz nawet nie zwraca na nie uwagi — twierdzi radny Łapiński.

Z kolei radny Marian Żukowski zgłosił wniosek, aby zakończyć obrady komisji, który pospiesznie poddał pod głosowanie jej przewodniczący Mirosław Borowski. Wniosek został przyjęty mimo protestów mieszkańców.

Już po zamknięciu obrad doszło do totalnej awantury. Można było m.in. usłyszeć, że radni nie są bezstronni, gdyż co najmniej trzech z nich ma już podpisaną przedwstępną umowę na wydzierżawienie gruntów pod wiatraki. 


ZM
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (69) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. POMYŚL #1487124 | 83.9.*.* 17 wrz 2014 21:59

  MOŻE PAN BOROWSKI I CAŁA RESZTA CO CHCĄ WIATRAKÓW NIECH POSTAWIĄ TE CUDEŃKA W ODLEGŁOŚCI DAJMY NA TO 500METRÓW OD SWOICH NOWO WYBUDOWANYCH DOMÓW ALBO MOŻE NA SWOIM PODWÓRKU ŻEBY POKAZAĆ LUDZIOM JAKI SA PRZYJAZNE WIATRAKI I ZAWITAŁ W ICH SKROMNYCH PROGACH

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. DO GMINNYCH BURAKÓW w sprawie wiatraków #1240210 | 83.11.*.* 9 lis 2013 05:16

  BIERZCIE PRZYKŁAD OD INNYCH - Z GMINY OLECKO JAK ROZMAWIAĆ Z LUDZMI O SPRAWACH TRUDNYCH. A NIE ZAMYKACIE LUDZIOM USTA, TYLKO CZY DO TAKICH BURAKÓW JAK CI PONIŻEJ TO DOTRZE. ZERO MYŚLENIA, LICZY SIĘ KASA.----------------------------------- ----------------- Posiedzenie komisji Rady Gminy w Wieliczkach w sprawie wiatraków - TAK PRZEBIEGAŁA -------------- " Na wypowiedź Zbigniewa Sienkiewicza bardzo nerwowo zareagowali radni Marian Żukowski i Józef Łapiński. Z kolei radny Marian Żukowski zgłosił wniosek, aby zakończyć obrady komisji, który pospiesznie poddał pod głosowanie jej przewodniczący Mirosław Borowski. Wniosek został przyjęty mimo protestów mieszkańców. Już po zamknięciu obrad doszło do totalnej awantury. Można było m.in. usłyszeć, że radni nie są bezstronni, gdyż co najmniej trzech z nich ma już podpisaną przedwstępną umowę na wydzierżawienie gruntów pod wiatraki. 
"

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. jestem za, a nawet ..... #1157931 | 83.20.*.* 31 lip 2013 19:35

   Wiatraki w kolejnej gminie?----------------- Mieszkańcy kolejnej gminy obawiają się turbin wiatrowych. Chodzi o Wieliczki, gdzie jedna z firm chce postawić kilkanaście wiatraków. Mieszkańcy podnieśli alarm. Boją się o swoje zdrowie. Część z nich założyła stowarzyszenie i zebrała już ponad 280 podpisów pod żądaniem o ustalenie minimalnych odległości turbin od siedlisk ludzkich. - Chcemy normalnie żyć i mieszkać - mówi Grzegorz Żukowski, jeden z założycieli stowarzyszenia "Wiatrolinie".---------------- Przedsta wiciele firmy spotkali się z radnymi gminy, których prosili o uchwalenie nowego studium zagospodarowania terenu. Żukowski obawia się, że niektórzy radni będą bardziej dbali o swoje interesy, a nie gminy, bo mają już podpisane umowy na dzierżawę ziemi pod wiatraki. Jak poinformował Radio 5 Leszek Sudnik, przewodniczący Rady Gminy, który sam jest przeciwnikiem budowy farm wiatrowych, rzeczywiście część radnych może mieć takie umowy podpisane. - W tym przypadku najlepszym wyjściem byłoby referendum społeczne - dodaje.---------------------------- Zda niem Jarosława Kuczyńskiego, wójta gminy Wieliczki, ani referendum, ani uchwalenie minimalnych odległości turbin od siedlisk ludzkich, nie ma sensu. - Tego typu sprawy umieszcza się w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, którego władze gminy na razie nie zamierzają tworzyć - dodaje.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Mazuren #1157411 | 83.12.*.* 31 lip 2013 09:47

    Ale po co te wiatraki jak za chwilę będzie budowana sieć energetyczna z Litwy tzw. most energetyczny i prądu będzie do chol...y, pod Gdańskiem atomówkę będą budować i znowu prądu bedzie moc . Jaki cel zaśmiecać Mazury duńskimi ( chińskimi) wiatrakami, to nie ma ani ekonomicznego ani społecznego uzasadnienia. Już dawno np. kotły olejowe nie opłaca sie montować tylko na węgiel i drzewo a dlaczego? I tu nasze państwo prowadzi politykę ekologiczną; a gaz? gdzie obiecany gaz ziemny z Litwy czy z innych stron - już tyle było obiecanek.Dość! Dobrze że wybory w przyszlym roku , ludzie już trochę zmądrzeli.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Sąsiad #1153587 | 83.9.*.* 26 lip 2013 19:28

     Borowski ach Borowski chłopak z wioski... Wieliczki... Chce nastawiać ludziom pod domami wiatraki aby tamci mieli przerąbane Życie pod wiatrakami a sam brać kasę za wiatraki bo musi dokładać do chlewni - interes nie idzie - słaby gospodarz to nie idzie.. Wiatraki mają uzdrowić jego budżet... Panie Borowski ludzie już nie są głupi i nie nabiorą się na tą niby zdrową energię , wystarczyło pojeździć po okolicznych fermach i posłuchać ludzi co opowiadali jakie mają tragiczne życie pod wiatrakami. Ci którzy mają wiatraki , nie mogą złego słowa powiedzieć na ich temat, nawet jak też zauważyli negatywny skutek mieszkania w ich okolicy, ponieważ zobowiązuje ich umowa do tego jaką podpisali z inwestorem... Rękoma nogami będziemy się bronić...

     Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

     Pokaż wszystkie komentarze (69)

     Zagraj w GRY.wm.pl

     • Goodgame Empire
     • Goodgame Big Farm
     • Goodgame Poker
     • Shadow Kings - The Dark Ages