Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Wizyta zagranicznych gości w Wieliczkach

2013-05-16 14:12:39 (ost. akt: 2013-05-16 14:22:55)

Autor zdjęcia: Archiwum

Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wieliczkach uczestniczy w projekcie Comenius "Młodzi emigranci - w domu za granicą". Od 7 do 11 maja w Wieliczkach przebywały delegację z Portugalii, Litwy, Niemiec, Turcji i Rumunii.

Gospodarze pokazali gościom jak wygląda szkoła, ale dzięki zorganizowanym wycieczkom zaprezentowali atuty Krainy Tysiąca Jezior i stolicy Polski.Wizyta była dla niektórych uczniów drugą ( po marcowym spotkaniu w Portugalii) okazją do zobaczenia zagranicznych przyjaciół. Poza tym, ci którzy przyjmowali w swoich rodzinnych domach rówieśników z zagranicy, od dłuższego czasu korespondowali między sobą, więc pierwsze spotkanie na żywo było ekscytującym przeżyciem. Mimo zmęczenia po całodniowej podróży nastolatków z zagranicy, młodzież wspólnie spędziła wieczór, integrując się z nowymi kolegami.W środę, 8 maja zagraniczni nauczyciele i uczniowie zobaczyli i poznali gimnazjum w Wieliczkach. Młodzież z Wieliczek przygotowała prezentację przybliżającą obcokrajowcom nasz kraj, region i szkołę. Tego dnia uczniowie wraz z goszczącymi ich „nastoletnimi opiekunami” uczestniczyli w lekcjach, zaś nauczyciele wzięli udział w konferencji na temat realizacji zadań, a także zaplanowali kolejne, na przyszły rok szkolny.Wszyscy spotkali się w szkolnej stołówce, gdzie dzięki paniom kucharkom mogli skosztować tradycyjnych regionalnych potraw m.in. kartaczy, babkę ziemniaczaną. Dzień zakończył się wspólnym spędzeniem czasu w Majątku Giże Marczak pod Oleckiem, gdzie obcokrajowcy zachwycali się pięknem otaczających krajobrazów i smakiem polskich przysmaków, a młodzież korzystała w wielu atrakcji tego miejsca.Na czwartek, 9 maja zaplanowano wycieczkę do Wigierskiego Parku Narodowego oraz zwiedzanie Suwalszczyzny, m.in wiadukty w Stańczykach, Klasztor Kamedułów w Wigrach, Suwalski Park Krajobrazowy oraz majątek Stara Hańcza. Dużym zainteresowaniem gości cieszyło się Muzeum Wigier im. Alfreda Lityńskiego w Starym Folwarku, w którym zaprezentowano historię nadwigierskiego krajobrazu, głębiny jezior, rzeki, torfowiska i ekosystemy lądowe.Dwa ostatnie dni (10 - 11 maja) upłynęły także na zwiedzaniu, tym razem Warszawy. W programie nie zabrakło m.in wizyt na Starówce, Zamku Królewskim, Łazienkach, Stadionie Narodowy, Muzeum Techniki i wiele innych. Jednak największe wrażenie zrobiło na gościach nocne zwiedzanie stolicy i pokaz multimedialny w Parku Fontann. Strumienie wody, światło i dźwięk nikogo nie pozostawiły obojętnym.


W sobotę , 11 maja po ostatnim wspólnym obiedzie trzeba było się pożegnać. Goście z Portugalii, Niemiec, Turcji i Rumunii zostali w Warszawie, aby następnego dnia wrócić do swoich domów. 
W drogę powrotną do domu razem z uczniami z Wieliczek wyruszyli natomiast Litwini.
Wszyscy miło wspominają dni integracji i przekonali się, że Europy jest wspólnym domem.
Natalia Karaś, Paulina Czekała

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Julek #1087474 | 176.109.*.* 17 maj 2013 09:32

  Najserdeczniej zagraniczniaków powitał ks. Antoni

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (8)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages