Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

„… w domu za granicą” - z Wieliczek do słonecznej Portugalii

2013-04-03 15:42:55 (ost. akt: 2013-04-03 15:50:18)

Autor zdjęcia: Archiwum Gimnazjum w Wieliczkach

Przedstawiciele Publicznego Gimnazjum w Wieliczkach udali się do pięknego miasteczka Portalegre położonego we wschodniej części Portugalii w ramach międzynarodowego projektu.


„Young Migrants – at home abroad” („Młodzi emigranci – w domu za granicą”) to kolejne już przedsięwzięcie w Gimnazjum w Wieliczkach, które pozwala uczniom i nauczycielom ściśle współpracować z partnerami z innych krajów uczestniczących w programie, tym razem z Litwy, Portugalii, Niemiec, Rumunii i Turcji.Celem współpracy jest przede wszystkim zbadanie zjawiska migracji we wszystkich uczestniczących w projekcie państwach, ale również propagowanie idei wspólnej Europy, integracja młodzieży i nauka języków obcych.Wizyta w Portalegre było pierwszą okazją do spotkania młodzieży biorącej udział w projekcie. Dlatego też uczniowie przygotowali prezentację przybliżającą partnerom region i szkołę, z której pochodzili. Kolejną prezentacją były wyniki pierwszego zadania - opracowanie i przeprowadzenie ankiety na temat migracji. W kolejnych dnia młodzi pracując w grupach, zastanawiali się np. nad sposobami pogłębienia wiedzy o Europie wśród rówieśników w swoich krajach.

Po wywiązaniu się z obowiązków projektowych, młodzież miała czas na poznawanie rytmu i stylu życia portugalskich uczniów dzięki wspólnym wycieczkom. 

Oprócz zwiedzania Portalegre – miasta, w którym znajduje się partnerska szkoła, uczestnicy projektu zostali zaproszeni przez gospodarzy na wycieczkę do oddalonego o 20 km Marvao. To niezwykle urokliwe miasteczko przyciąga turystów niezwykłymi krajobrazami, najlepiej widocznymi ze wzgórza, na którym znajduje się wzniesiony przez króla Dionizego w 1299 r. zamek.Sześciodniowy pobyt w Portugalii dla uczestników projektu był nie tylko czasem pracy nad zadaniami, ale także okazją do poznania stylu życia rówieśników, bowiem młodzież gościły portugalskie rodziny.

Kolejne spotkanie uczestników projektu już w maju, tym razem w Wieliczkach.


Paulina Czekała

Natalia Karaś
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. nauczyciel emeryt #1045924 | 164.127.*.* 6 kwi 2013 20:12

  W zasadzie to mogę podpisać się pod poprzednim wpisem. Instytucje i jednostki gminne funkcjonują bez zarzutu. Wszędzie można znaleźć jakieś uchybienia i niedociągnięcia bo człowiek jest omylny, ale myślę że władzom gminy i gimnazjum należą się gratulacje.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. odp. #1045770 | 46.204.*.* 6 kwi 2013 17:01

  gdzie dobry wójt (i zastępca wójta) tam wszystko się rozwija

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Brawo!! #1044813 | 188.112.*.* 5 kwi 2013 16:46

   Tylko pozazdrościć, czyli jak się chce to można. Brawo i nauczycielce i uczniom.

   Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages